Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale

VIII interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

1 marca – 10 kwietnia 2017

Podstawowym celem festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.

Motto tegorocznej edycji festiwalu: OTO MATKA TWOJA – to słowa Chrystusa wypowiedziane na Krzyżu do umiłowanego ucznia Jana (J 19,27). Główną ideą artystyczną jest więc interpretacja motywu matki, na wielu poziomach. Program skonstruowany został w oparciu o dialog i poszanowanie różnych religii, światopoglądów, postaw i form ekspresji. Większość wydarzeń festiwalowych to premiery – w tym koprodukcje z teatrami i innymi instytucjami kultury – są też pokazy gościnne rzadko wystawianych utworów.

Tradycyjnie już Festiwal otwiera Monika Kucia i wydarzenie artystyczno-kulinarne. W tym roku jest to „Miód na serce” (w Muzeum POLIN) – niech więc jego słodycz uzdrawia i łączy tradycję żydowską z chrześcijańską, przysmaki czułych żydowskich matek z gościnną Matką Polką. Matka Ojczyzna to temat „Wyzwolenia” St. Wyspiańskiego (reż. K. Garbaczewski w Teatrze Studio), a Matka Ziemia – warsztatów dla dzieci.

Ujęcie religijne i pasyjne tematu Matki Bolesnej reprezentują spektakle: „Lament” (reż. T. Cyz w Muzeum Narodowym w Warszawie), „Pasja” M. de Ghelderode (reż. W. Hejno, od lat 7) i „Mater Dolorosa” (reż. D. Kopiec, od lat 12) oraz cykl koncertów muzyki dawnej „Stabat Mater” w warszawskiej katedrze z udziałem wybitnych artystów i zespołów, polskich i europejskich (m. in. A. Strug, A. Budzińska-Benett, M. Erdman, Grandelavoix, Ensamble Peregrina, Monodia Polska, Flores Rosarum). Usłyszymy profesjonalne prawykonania unikalnych utworów (polifonia pasyjna kobiet z XVII w.) i wirtuozerskie interpretacje repertuaru tradycyjnego (Jacopone da Todi, Marcin Leopolita, K. Szymanowski). Jest też okolicznościowy koncert Chóru CMJP II, poświęcony Janowi Pawłowi II („Totus Tuus”).

Festiwal Nowe Epifanie prezentuje również egzystencjalne interpretacje tego motywu: ofiara matki, matka biologiczna i matka duchowa – to tematy spektakli: „Historia Jakuba” T. Słobodzianka (reż. O. Spišak) i „Matki” P. Dołowy (reż. P. Passini). Autorzy tegorocznych premier podjęli także temat relacji między matką i dzieckiem, obrazu matki, wspomnień i zranień („Matko jedyna!” R. Klijnstry i „Łomatko!” M. Mikołajczyka).

Zapraszamy również na debaty po spektaklach i filmach o matkach  oraz na sobotnie spacery z przewodnikiem po kapliczkach podwórkowych. Program dla dzieci w tym roku to nie tylko warsztaty (muzyczne, plastyczne, architektoniczne), ale też spektakle w Teatrze Lalka i praca nad przedstawieniem w Domu Samotnej Matki.