Matka Boska Podwórkowa
Matka Boska Podwórkowa
- miejsce Kościół Św. Aleksandra
- cena wstęp wolny (zapisy)
- terminy 25.03.17 15:00
- 01.04.17 15:00


Spacery szlakiem warszawskich kapliczek z przewodnikiem.
Nasz Festiwal miał w 2016 r. symboliczną „kapliczkę-koksownik” Coal Heart Mother. Instalacja Jakuba Szczęsnego w parku Agrykola okazała się antycypacją tegorocznego motywu Matki. Figura lub obrazek Matki Chrystusa to także częsty motyw kapliczek podwórkowych. Większość z tych, które się zachowały, powstała w czasie okupacji i powstania. Stoją w podwórkach studniach, wiszą w bramach, czasem na klatkach schodowych starych kamienic na Pradze i w Śródmieściu, są też na Woli, Ochocie, Żoliborzu i Mokotowie.
Etnograf Tadeusz Seweryn pisał, że „kapliczki są to rozsiane w krajobrazie polskim modlitwy ludu polskiego, rzezane w drzewie lub kute w kamieniu: materializacje uniesienia serc pobożnych”.
Spacer rozpoczniemy od figury św. Jana Nepomucena, który strzeże wędrujących przez Warszawę podróżników i chroni miasto przed klęskami naturalnymi. Podczas spaceru udamy się w południowe rejony Śródmieścia (stosunkowo mało zniszczonego w czasie II Wojny Światowej), aby poznać historię kapliczek stawianych przez mieszkańców warszawskich kamienic. Wielu z nim towarzyszy smutna historia hitlerowskiej okupacji, jednak podczas spaceru przekonamy się, że każda z nich ma swoją własną historię i budowie każdej z nich towarzyszyła inna intencja (dziękczynne, błagalne etc.)
Przewodnik: Piotr Skowroński – przewodnik miejski, doktorant w Instytucie Historii im. T. Manteuffla PAN, Koordynator Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Królewskie w Warszawie
Miejsce zbiórki: pod Kościołem Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.
Spacery organizowane wspólnie z Domem Spotkań z Historią.
Spacery odbywają się w języku polskim.
25.03 i 1.04 trasa spaceru jest taka sama.