Party Girl

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

Party Girl – reżyseria Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger i Samuel Theis, prod. Francja 2014 (96’)

prelekcja: ks. dr Marek Kotyński

„Masz wyobrażenie o miłości jak czternastoletnia dziewczyna” – mówi do Angélique jej dorosły syn. Kobieta o wyrazistej urodzie przez całe życie pracowała w nocnych klubach. Teraz niewielu mężczyzn zaprasza sześćdziesięcioletnią party girl do stolika, ale chce się z nią ożenić emerytowany górnik Michel. Film ukazuje zderzenie dwóch rodzajów mentalności i stylów życia (Francja i Niemcy), świata nocnych klubów i dojrzałej, odpowiedzialnej miłości. Spontaniczne aktorstwo, częściowo improwizowane dialogi. Znakomity scenariusz i reżyserskie prowadzenie aktorów-naturszczyków, dobre, podporządkowane fabule zdjęcia i sprawny montaż (nominacja do Cezara). Złota Kamera w Cannes za najlepszy debiut filmowy.

Ks. dr Marek Kotyński (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie) – „Dzisiejszy człowiek ma problem z sensem życia” – powiedział na otwarciu konferencji naukowej Życie bliskie śmierci. Wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, kierownik studiów niestacjonarnych, doktor teologii i filmoznawca, współorganizator cyklu pokazów „Boży szaleńcy” (filmy o życiu mnichów i zakonników oraz dyskusje na ich temat z teologami i filmoznawcami; Kino Praha i Radio Warszawa).

Kuratorem filmowej części Festiwalu jest ks. Witold Kawecki CSsR – konsultant teologiczny mediów, m. in. TVP i Polskiego Radia, animator kultury, wykładowca, założyciel Sekcji Teologii Kultury i Dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.