Pieta

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

Pieta – reż. Kim Ki-duk, Korea 2012 (104’)

Prelekcja: dr Bartosz Wieczorek

Znany koreański reżyser opowiada dramat zbawienia we współczesnych realiach południowokoreańskich przedmieść. Zręcznie gra motywem matki gotowej do największych poświęceń, wprowadzając nowe, kontrowersyjne treści. Drastyczny, miejscami wręcz brutalny obraz odrzucania matki przez syna, jej samotności i heroicznej cierpliwości. Osadzona w kulturze wschodniej, przenikniętej buddyzmem, opowieść o synu i matce kończy się w zaskakujący sposób, pozostawiając jednak miejsce na nadzieję, rozumianą w sensie chrześcijańskim. Jest to osiemnasty film tego reżysera, powstał po jego wyjściu z ciężkiej depresji i zdobył trzy nagrody na festiwalu w Wenecji, w tym Złotego Lwa (2012), był również kandydatem Korei Południowej do Oskara.

dr Bartosz Wieczorek –  od 2009 r. jest organizatorem Otwartego Przeglądu Filmów Wartościowych – Prześwit (Instytut Wiedzy o Kulturze UKSW, Kino Świt), prowadzi Klub Miłośników Filmu Rosyjskiego Spotkanie w Warszawie. Pokazy filmowe i spotkania z twórcami  połączone są z prelekcjami filmoznawców i krytyków filmowych. Jest dziennikarzem Radia Wnet, autorem audycji o filmie i słuchowisk.

Absolwent filozofii i politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; po uzyskaniu doktoratu, pracownik Instytutu Wiedzy o Kulturze i wykładowca UKSW oraz Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Autor publikacji w wielu czasopismach kulturalnych i naukowych ( m. in. Przegląd Filozoficzny, Studia Philosophiae Christiana, Znak, Zeszyty Karmelitańskie, W drodze, Fronda, Przegląd Powszechny, Studia Bobolanum, Kultura-Media-Teologia); sekretarz redakcji miesięcznika społeczno-kulturalnego Emaus (2000-2002).

Kuratorem filmowej części Festiwalu jest ks. Witold Kawecki CSsR – konsultant teologiczny mediów, m. in. TVP i Polskiego Radia, animator kultury, wykładowca, założyciel Sekcji Teologii Kultury i Dyrektorem Instytutu Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.