Pogorzelisko

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

Pogorzelisko (Incendies) – reżyseria Denis Villeneuve, prod. Francja, Kanada 2010 (130’)

prelekcja: ks. dr Marek Kotyński

Adaptacja znanej sztuki Wajdi Mouawada, dramat wojenny o nienawiści i niebezpiecznej miłości, o destrukcji i przemianie. Akcja toczy się współcześnie w Kanadzie i w Libanie, retrospekcje pokazują chrześcijańsko-islamską wojnę domową. Po śmierci Nawal jej dzieci, bliźnięta, otrzymują w testamencie zadanie odnalezienia ojca, o którym myśleli, że nie żyje i brata, o którego istnieniu nie wiedzieli. Pierwsza podróż do Libanu jest dla rodzeństwa podróżą w przeszłość, poznaniem okrutnej prawdy o dramacie i cierpieniu matki, a także swojej tożsamości.

Ks. dr Marek Kotyński (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie) – „Dzisiejszy człowiek ma problem z sensem życia” – powiedział na otwarciu konferencji naukowej Życie bliskie śmierci. Wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, kierownik studiów niestacjonarnych, doktor teologii i filmoznawca, współorganizator cyklu pokazów „Boży szaleńcy” (filmy o życiu mnichów i zakonników oraz dyskusje na ich temat, z teologami i filmoznawcami; Kino Praha i Radio Warszawa).

Kuratorem filmowej części Festiwalu jest ks. Witold Kawecki CSsR – konsultant teologiczny mediów, m. in. TVP i Polskiego Radia, animator kultury, wykładowca, założyciel Sekcji Teologii Kultury i Dyrektorem Instytutu Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.