Tajemnica Filomeny

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

„Tajemnica Filomeny” (Philomena) – reż. Stephen Frears, prod. Francja, USA, W. Brytania 2013 (91’)
prelekcja: Jan Pniewski

Historia religijnej Irlandki, która jako nastolatka urodziła nieślubne dziecko w domu opieki, prowadzonym przez zakonnice. Chłopiec został jej odebrany i oddany adopcyjnym rodzicom. Milczenie, jakie zachowywała o tej sprawie przez całe życie, kryje głęboką ranę. W dniu pięćdziesiątych urodzin syna postanawia go odnaleźć. Towarzyszy jej niewierzący dziennikarz węszący za historią, która się dobrze sprzeda i wciąż zaskakuje go postawa Filomeny. Znakomita rola tytułowa Judi Dench i scenarzysty filmu Steve’a Coogana jako dziennikarza. Film wysoko oceniany i nagradzany: na festiwalu w Wenecji za scenariusz i w Toronto nagrodą publiczności.

Jan Pniewski –  historyk filozofii, wieloletni wykładowca warszawskich uczelni. Krytyk literacki i znany dziennikarz radiowy, od 2007 r. wraz z żoną, Małgorzatą Glabisz-Pniewską prowadzą w II Programie PR Magazyn Lumen – światło wiary i kultury, poświęcony aktualnym wydarzeniom (premiery teatralne i filmowe, wystawy, sesje i sympozja naukowe), a zwłaszcza nowościom wydawniczym z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Stanowią one punkt wyjścia do rozmów z zaproszonymi ludźmi kultury i nauki, których celem jest przybliżenie słuchaczowi duchowego i intelektualnego dziedzictwa chrześcijaństwa.

Kuratorem filmowej części Festiwalu jest ks. Witold Kawecki CSsR – konsultant teologiczny mediów, m. in. TVP i Polskiego Radia, animator kultury, wykładowca, założyciel Sekcji Teologii Kultury i Dyrektorem Instytutu Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.