Wyzwolenie

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

Monumentalny dramat symboliczny Wyspiańskiego był wezwaniem do wyzwolenia się z romantycznych mitów, stworzonych przez literaturę, malarstwo i historiografię XIX wieku, które ukształtowały świadomość Polaków.

„Tak upływa nam życie nasze. Synowie nasi zburzą, co my zbudujemy. Burzymy, co zbudowali ojcowie nasi” – pisał Wyspiański. Jak Krzysztof Garbaczewski odniesie się do tradycji zbudowanej przez ojców (dlaczego nie przez matki?), zobaczymy na premierze w warszawskim Teatrze Studio.

Wyspiański po wystawieniu „Wesela” (1901) otrzymał wieniec z liczbą 44, niejako nominację na kolejnego czwartego wieszcza narodowego (Norwid był wówczas jeszcze zapomniany). Na to odpowiedział „Wyzwoleniem” (1903), którego akcja, w trzech aktach, od początku do końca rozgrywa się na scenie krakowskiego teatru i przedstawia teatr w teatrze.

Napisany wierszem dramat o zawiłym stylu jest ironicznym pastiszem języka romantyków. Wyspiański nawiązuje do postaci z dramatów Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego oraz do współczesnych mu wydarzeń, interpretując je poprzez motywy i postacie z mitologii greckiej. Ale miejscami pojawiają się też kwestie jak z kabaretu.

Misja Konrada okazuje się wyzwoleniem pozornym, kolejną teatralną złudą. Bohater samotny i wyszydzony miota się w matni bez wyjścia, przeklinając poezję, uwodzącą naród. Sztuka kończy się zapadnięciem kurtyny, rozejściem się aktorów i demontażem dekoracji.

Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Scenografia: Aleksandra Wasilkowska

Światło: Bartosz Nalazek

Wideo: Robert Mleczko

Choreografia: Iza Szostak

Kostiumy: Sławomir Blaszewski

Muzyka: Jan Duszyński

Asystent reżysera: Radosław Mirski

Asystentka scenografii: Karolina Kotlicka

Kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz

Inspicjentka: Maria Lejman – Kasz

Występują: Marcin Bosak, Agata Góral, Marcin Kowalczyk (gościnnie), Hiroaki Murakami, Tomasz Nosinski, Monika Obara, Anna Paruszyńska, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Paweł Smagała (gościnnie), Krzysztof Strużycki, Andrzej Szeremeta, Monika Świtaj, Robert Wasiewicz, Marta Zięba (gościnnie), Tomasz Wygoda (gościnnie), Ewelina Żak

fot. K. Bieliński