Totus Tuus

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

Koncert w 12 rocznicę śmierci Jana Pawła II.

W części pierwszej utwory polskich kompozytorów na chór a cappella, związane z postacią Jana Pawła II, jego biskupią dewizą Totus Tuus oraz z kultem Matki Bożej, mocno zakorzenionym w polskiej kulturze i tradycji.

W drugiej części koncertu zabrzmi Litania do św. Jana Pawła II – na sopran, baryton, chór i orkiestrę, kompozycja Jana Krutula, dyrygenta Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Utwór został skomponowany do tekstu litanii, którą dwa tygodnie po śmierci Jana Pawła II napisał ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. Pięcioczęściowa kompozycja w swojej środkowej części Sancta Dei Genitrix na chór z wibrafonem podkreśla znaczenie Maryi w pontyfikacie Jana Pawła II, a w kolejnych wezwaniach, konsekwentnie podążając za tekstem litanii ukazuje papieża jako Pielgrzyma, Kapłana, Orędownika, Nauczyciela. Litania do św. Jana Pawła II staje się niejako muzycznym portretem Ojca Świętego i podsumowaniem dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu.

Wykonawcy:  sopran – Inga POŠKUTĖ, baryton – Robert Gierlach oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i orkiestra festiwalowa pod batutą Jana Krutula.