Chór Centrum Myśli Jana Pawła II
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II – pod dyrekcją Jana Krutula, poprzednio kierowany przez Zofię Borkowską (2005-2016). Powstanie tego chóru jest owocem spotkania grupy młodych ludzi, którzy w kwietniu 2005 roku postanowili poprzez świadectwo swojego życia kultywować pamięć o Papieżu Polaku.
Ważnym elementem działalności Chóru CJP II są okolicznościowe koncerty, które przypominają przesłanie św. Jana Pawła II, podkreślającego rolę kultury w życiu duchowym i społecznym. Muzyka jest dla nich uniwersalnym językiem porozumiewania z każdym napotkanym człowiekiem i niezawodnym sposobem uwrażliwiania społeczeństwa na piękno. Chór angażuje się w różnorodne działania na rzecz lokalnych społeczności, przekonując że śpiew jest doskonałym sposobem na wszechstronny rozwój człowieka – pomaga pozbywać się barier, uczy pracy w grupie, odpowiedzialności, wzajemnej troski o siebie nawzajem i o dobro wspólne. Poprzez organizację corocznego projektu „PoKolędzie JP2” chór dociera z ciepłym przesłaniem kolęd do ludzi, którzy mogą czuć się osamotnieni i zapomniani, a także inspiruje do dzielenia się talentem i radością śpiewania na co dzień, współpracując z innymi chórami i scholami.
Chór CMJP II wspiera swoim uczestnictwem liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, ma w repertuarze zarówno utwory Mozarta i Verdiego, jak muzykę rozrywkową. Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Akademii Muzycznej w Warszawie, w Sali Kongresowej i na Zamku Królewskim, współpracując z orkiestrami Polskiego Radia, Akademii Muzycznej i Wojska Polskiego, z solistami Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego i Opery Kameralnej, z Polskim Chórem Kameralnym „Schola Cantorum Gedanensis”. Śpiewa na międzynarodowych festiwalach, bierze udział w konkursach chóralnych, zdobywając liczne nagrody w Polsce i za granicą. Jego koncerty transmitowały radio i telewizja, ma w swoim dorobku kilka płyt.
Jan Krutul (ur. 1987) – kierownik chóru Centrum myśli Jana Pawła II (od 2016). Dyrygent i kompozytor, szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne („Litania do św. Jana Pawła II”, „Anioły”, „Zagrajmy w muzykę!”, musicale dla dzieci „Kopciuszek” i „Królewna Śnieżka”). Jego kompozycje były wykonywane w Białymstoku, Warszawie, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Bydgoszczy, a także poza granicami Polski (Niemcy, Litwa, Mołdawia). Jest laureatem konkursów kompozytorskich: II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Kolonii, Musica Sacra (2014), III Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu „Opus 966” (2014), I Nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Kompozycji Chóralnej (Akademia Muzyczna we Wrocławiu 2012), II Nagrody na I Białostockim Festiwalu Twórczości Muzycznej.
Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa) oraz w ramach Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dwukrotnie stypendium Pro Polonia – Dongsan Research Foundation (za osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury chóralnej i kompozycji). W 2012 i 2014 roku został laureatem uczelnianym plebiscytu na najlepszego Studenta RP „Studencki Nobel”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej.