Chór Centrum Myśli Jana Pawła II

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II – pod dyrekcją Jana Krutula, poprzednio kierowany przez Zofię Borkowską (2005-2016). Powstanie tego chóru jest owocem spotkania grupy młodych ludzi, którzy w kwietniu 2005 roku postanowili poprzez świadectwo swojego życia kultywować pamięć o Papieżu Polaku.

Ważnym elementem działalności Chóru CJP II są okolicznościowe koncerty, które przypominają przesłanie św. Jana Pawła II, podkreślającego rolę kultury w życiu duchowym i społecznym. Muzyka jest dla nich uniwersalnym językiem porozumiewania z każdym napotkanym człowiekiem i niezawodnym sposobem uwrażliwiania społeczeństwa na piękno. Chór angażuje się w różnorodne działania na rzecz lokalnych społeczności, przekonując że śpiew jest doskonałym sposobem na wszechstronny rozwój człowieka – pomaga pozbywać się barier, uczy pracy w grupie, odpowiedzialności, wzajemnej troski o siebie nawzajem i o dobro wspólne. Poprzez organizację corocznego projektu „PoKolędzie JP2” chór dociera z ciepłym przesłaniem kolęd do ludzi, którzy mogą czuć się osamotnieni i zapomniani, a także inspiruje do dzielenia się talentem i radością śpiewania na co dzień, współpracując z innymi chórami i scholami.

Chór CMJP II wspiera swoim uczestnictwem liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, ma w repertuarze zarówno utwory Mozarta i Verdiego, jak muzykę rozrywkową. Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Akademii Muzycznej w Warszawie, w Sali Kongresowej i na Zamku Królewskim, współpracując z orkiestrami Polskiego Radia, Akademii Muzycznej i Wojska Polskiego, z solistami Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego i Opery Kameralnej, z Polskim Chórem Kameralnym „Schola Cantorum Gedanensis”. Śpiewa na międzynarodowych festiwalach, bierze udział w konkursach chóralnych, zdobywając liczne nagrody w Polsce i za granicą. Jego koncerty transmitowały radio i telewizja, ma w swoim dorobku kilka płyt.

Jan Krutul (ur. 1987) – kierownik chóru Centrum myśli Jana Pawła II (od 2016). Dyrygent i kompozytor, szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne („Litania do św. Jana Pawła II”, „Anioły”, „Zagrajmy w muzykę!”, musicale dla dzieci „Kopciuszek” i „Królewna Śnieżka”). Jego kompozycje były wykonywane w Białymstoku, Warszawie, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Bydgoszczy, a także poza granicami Polski (Niemcy, Litwa, Mołdawia). Jest laureatem konkursów kompozytorskich: II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Kolonii, Musica Sacra (2014), III Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu „Opus 966” (2014), I Nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Kompozycji Chóralnej (Akademia Muzyczna we Wrocławiu 2012), II Nagrody na I Białostockim Festiwalu Twórczości Muzycznej.

Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa) oraz w ramach Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dwukrotnie stypendium Pro Polonia – Dongsan Research Foundation (za osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury chóralnej i kompozycji). W 2012 i 2014 roku został laureatem uczelnianym plebiscytu na najlepszego Studenta RP „Studencki Nobel”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej.

Wydarzenie

Totus Tuus

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II Archikatedra Św. Jana Chrzciciela wstęp wolny 02-04-201715:00